Sociālais eksperiments un diskusija par darba integrāciju sarunu festivālā Lampa

"Strādāt nedrīkst sodīt - kur liksim komatu?" - paldies visiem, kas gribēja uzzināt par iespējām veicināt darba integrāciju, tostarp nodarbināt cilvēkus ar garīga rakstura traucējumiem – mums kopā ar Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociāciju bija prieks jūs uzņemt Nodarbinātības valsts aģentūras Nākotnes darba teltī sarunu festivālā Lampa.

Sociālais eksperiments, kur puse auditorijas iejutās uzņēmēju, bet otra – potenciālo darbinieku ar garīga rakstura traucējumiem lomā, parādīja, ka viena no lielākajām problēmām, kas kavē darba integrāciju, ir atšķirīgās vēlmes un gaidas:

  • no darba devēju puses tie vairāk ir racionāli apsvērumi – nekavēt, prast darbu,  neizraisīt konfliktus, nezagt utml.
  • savukārt darba ņēmēju – vairāk emocionāli – būt saprastiem, gūt uzticību, saņemt atbalstu.

Pateicība diskusijas ekspertiem Mārim Grāvim, Ingai Brentei-Miezei, Līvai Švarcei un Alvim Lapiņam, kā arī brīnišķīgajai moderatorei Mārai Slejai.

Dažas atziņas un secinājumi:

  • Darba tirgus mainās, un uzņēmēji pie esošā darbinieku trūkuma meklē dažādus risinājumus, tostarp cilvēku ar dažāda veida invaliditāti nodarbināšanu. Kā arī nemeklē vairs universālu darbinieku, bet ir gatavi pielāgoties un piedāvāt konkrētu pienākumu darbu.
  • Pieņemot darbā cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem, jāizvērtē darba slodze un pienākumi, jāņem vērā cilvēka līdzšinējā pieredze un spējas, kā arī gatavība mācīties.
  • Lielākie izaicinājumi cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem integrēšanai darba tirgū ir bailes no nezināmā un mentoru/atbalsta personu trūkums, kā arī sistēmas nesakārtotība.
  • Darba ņēmējam nevajadzētu kaunēties atklāt savu diagnozi, savukārt darba devējam vajadzētu būt ieinteresētam izprast situāciju un veicināt izpratni kolektīvā kopumā.
  • Apmācības ir nepieciešamas visām darba integrācijas procesā iesaistītajām mērķa grupām – gan vadītājiem, gan atbalsta personām/mentoriem, gan darbiniekiem ar atbalsta vajadzībām. Taču ja nebūs vēlme iekļaut, tikt iekļautam, sniegt atbalstu, tad nekādas apmācības un jebkādi citi atbalsta instrumenti nepalīdzēs. Sabiedrībai kopumā jāvēlas kļūt iekļaujošākai.

Pasākuma pilns ieraksts šeit: https://www.youtube.com/watch?v=BsFD33Zj2bg

Pasākums tika rīkots Erasmus+ projekta B-WISE ietvaros.

Grant Agreement: 621509-EPP-1-2020-1-BE-EPPKA2-SSA-B

Jaunumi

Sociālās līdzdalības projekti

Esi mums draugos