Dienas aprūpes centri

Dienas aprūpes centri

Informācija par pakalpojumu

Diennakts tālrunis: 
8898
Par dienas aprūpes centriem

Kas ir dienas aprūpes centrs, un kādēļ tas ir nepieciešams?

Cilvēka dzīve mēdz „apmest lielu kūleni”, kad nākas saskarties ar savu vai savu tuvinieku nespēju vairs veikt ikdienas pienākumus, dzīvot ierasto dzīvi un pašam par sevi parūpēties. Tas ir jauns un emocionāli grūts posms gan paša, gan tuvinieku dzīvē, kad nepieciešams atbalsts no malas.

 • Dienas aprūpes centrs ir vieta, kur sociāli izolēti cilvēki, cilvēki ar garīga un/vai funkcionāla rakstura traucējumiem, kā arī tādām saslimšanām kā demence var saņemt psihosocālu, psihoemocionālu atbalstu un attīstīt patstāvīgai dzīvei nepieciešamās iemaņas.
 • Tas sekmē cilvēka interesi iesaistīties sabiedriskās aktivitātēs, saskarsmi ar līdzīgā situācijā nonākušiem līdzcilvēkiem, kā arī saturīgu laika pavadīšanu, rodot dzīvesprieku.
 • Dienas aprūpes centrs daudzos gadījumos nodrošina to, ka cilvēki ar nelielām korekcijām tomēr spēj pilnvērtīgi turpināt savu dzīvi.

Prioritāšu pārskatīšana, neziņa par to, kas būs, jaunas rūpes, uztraukums. Ir svarīgi šajā laikā saglabāt gaišas domas, gribasspēku, dzīves alkas, vēlēšanās uzveikt slimību vai turpināt dzīvot pēc iespējas kvalitatīvāk, tuvinieku un draugu mīlestība, psiholoģisks un praktisks atbalsts, kā arī medicīnisks atbalsts, ja tāds ir nepieciešams. 

Dienas aprūpes centrs personām ar demenci Rīgā

Dienas aprūpes centra "Žubītes", Rīgā Katoļu ielā 22,  galvenā prioritāte ir darbs ar klientiem, kuriem ir diagnoze demence, tāpēc katru dienu tiek nodrošināta:

 • kognitīvo funkciju uzturēšana
 • uzvedības koriģēšana
 • ikdienas funkcionēšanas koriģēšana ar atmiņas vingrinājumiem
 • rokdarbu nodarbībām
 • sniegtas speciālistu konsultācijas - ergoterapeits, sociālais darbinieks, rehabilitologs)

Dienas aprūpes centra speciālisti starpdisciplināri sadarbojoties nosaka laiku, kurā tiek rūpīgi pielietota individuāla rehabilitācijas programma, pēc kuras klients atkārtoti tiek nosūtīts pie sava ārstējošā ārsta, lai izvērtētu veselības stāvokli.

Parasti viena rehabilitācijas programma ir izstrādāta no 1-3 mēnešiem, atkarībā no ģimenes ārsta vai speciālista uzstādītās diagnozes. Katram klientam rehabilitācijas programma tiek mainīta katru mēnesi, pielietojot jaunas metodes, tādā veidā klients nostiprina esošās prasmes, spēj pielāgoties esošai videi (dienas aprūpes centrā un mājās), nepieļauj demences progresēšanu.

Kā pieteikties dienas aprūpes centra "Žubītes" pakalpojumam?

Latvijas Samariešu apvienības Dienas aprūpes centrs „Žubītes” ir vienīgais centrs, kurš atrodas Rīgas Maskavas forštatē, Latgales priekšpilsētā un strādā ar valsts un pašvaldības finansiālu atbalstu, tāpēc Dienas aprūpes centra pakalpojumu ar Rīgas Sociālā dienesta nosūtījumu var saņemt bez maksas:

1. Jāgriežas pie ģimens ārsta un jāsaņem izziņa U27 

2. Ar U27 izziņu jāvēršas Rīgas sociālajā dienestā pēc nosūtījuma – ar nosūtījumu šis pakalpojums ir bezmaksas

Plašāka informācija: +371 28356548, e-pasts: ramona.liepina@samarieši.lv

Kas ir demence?

Demence ir intelektuālo funkciju pasliktināšanās, kurām strauji attīstoties tiek izraisītas domāšanas, spriešanas un atmiņas spēju traucējumi, tas savukārt noved pie personības izmaiņām. Cilvēks parasti neatceras nesenus notikumus, neatminas, ko ēdis brokastīs, ar ko runājis, viņš vairākas reizes atkārto vienu un to pašu teikumu, vēlākā periodā nepazīst pat savus radiniekus. Neskaitot atmiņas zaudēšanu, demencei raksturīgas arī problēmas ar uzmanības koncentrēšanu, grūti iemācīties ko jaunu, nespēj atrisināt ikdienas sadzīviskas problēmas. Kopumā šie traucējumi nopietni ietekmē cilvēka sociālās dzīves līmeni, demences progresa ietekmē cilvēkam būs nepieciešamība pēc ikdienas uzraudzības un kopšanas.

Visbiežāk demence skar cilvēkus, kas vecāki par 50 gadiem, un tā cēlonis var būt insults, infarkts, galvas traumas un citas smagas slimības. Demence ir neirodeģeneratīvo slimību kopums, un tā nav normāla novecošanas procesa daļa. Cilvēki var veikt profilakses pasākumus pret demenci, it īpaši vaskulārās demences gadījumos un agrīna demences diagnosticēšana un nodrošināšana ar savlaicīgu medicīnisko iejaukšanos var būt visefektīvākais paņēmiens cīņā ar progresējošo demenci.

Kā dienas aprūpes centrs var palīdzēt demences slimniekam un viņa tuviniekiem?

Speciālisti kontrolē slimības procesu dinamikā.

Veicot ikdienā paredzētās nodarbības, 3 mēnešu laikā klientiem ar demenci ir jāsasniedz sekojoši rezultāti (vadoties, no klientu ārstu/speciālistu nosūtījumā norādītās demences pakāpes):

1. variants - uzlabojas atmiņa;

2. variants - daļēji uzlabojas atmiņa;

3. variants - demences progresēšana norit lēnāk.

Trešajā darba mēnesī notiek ieguldītā darba rezultātu apkopošana, izvērtēšana, veikts rezultātu apraksts.

Ja ir panākts gaidītais rezultāts, seniors integrējas sabiedrībā, dažādās sociālās vidēs, daži seniori spēj atgriezties darba vidē, palielinās/nostabilizējas ikdienas prasmju līmenis, samazinās atstumtība.

Senioriem ar demenci ir nepieciešama regulāra aprūpe un uzraudzība pēc individuāli izstrādātas rehabilitācijas programmas, taču vientuļie, trūcīgie seniori nespēj nodrošināt sev šādu iespēju.

 

Dienas aprūpes centrs senioriem Kuldīgā

Latvijas Samariešu apvienība sadarbībā ar Kuldīgas novada Sociālo dienestu Kuldīgā ir izveidojusi jaunu un mājīgu dienas centru, kur cilvēki, kuriem nepieciešama uzraudzība, sociālā aprūpe un rehabilitācija sociālo prasmju un kognitīvo spēju saglabāšanai, var pavadīt laiku speciālistu vadībā. 

Dienas centrā senioriem tiek piedāvātas divas sociālās rehabilitācijas programmas atbilstoši senioru individuālajām vajadzībām -

 • nepilnas dienas jeb četru stundu programma;
 • pilnas dienas jeb astoņu stundu programma.

Četras vai astoņas stundas dienā Dienas centrā var uzturēties tie seniori, kuriem ir ārsta noteikta diagnoze un kuriem ir nepieciešama uzraudzība, jo vieniem pašiem mājās uzturēties nav ieteicams. Šis pakalpojums ļauj sirmgalvja tuviniekiem doties savās ikdienas gaitās un strādāt, jūtoties droši, ka viņa sirmais radinieks būs pieskatīts, drošībā un ar iespējām aktīvi un radoši darboties speciālista vadībā. Latvijas Samariešu apvienības darbinieki parūpēsies, lai seniors būtu aprūpēts, nodarbināts un paēdis, vasarās notiks arī pastaigas svaigā gaisā.

Dienas centrā ir nodalītas telpas diendusai, atpūtai un aktivitātēm, pieejami materiāli brīvā laika pavadīšanai– galda spēles, grāmatas, preses izdevumi,  nodrošināts praktisks atbalsts vai asistēšana cilvēka pašaprūpes nodrošināšanā (noģērbšanās, apģērbšanās, personīgās higiēnas ievērošana, ēšana u.tml.), kā arī atbilstoši katra cilvēka vajadzībām piesaistīti tādi speciālisti kā fizioterapeits, psihologs un veselības aprūpes speciālists. Fizioterapeits iesaistīts arī vingrošanas programmas izstrādē. Samariešu apvienības speciālisti arī palīdz ar konsultācijām senioru tuviniekiem dažādu problēmjautājumu risināšanā. 

Izmaksas un pieteikšanās kārtība

Dienas centrā ik darba dienu ir iespēja uzturēties ap 15 senioriem un pieteikties iespējams kā privāti, tā arī ar novada Sociālā dienesta nosūtījumu. Senioriem jāveic neliels līdzmaksājums, un tas ir vien 10 procenti no izdevumiem:

 • Par četru stundu programmu - 1,20€,
 • Par astoņu stundu programmu - 1,45€.
 • Maznodrošinātām un trūcīgām personām pakalpojums paredzēts bez maksas.
 • Ja pakalpojums izvēlēts privāti, nesaņemot Sociālā dienesta nosūtījumu, tad par četrām stundām izmaksas ir no 12€, bet par pilnu dienu jeb astoņām stundām - 14,50€.

Lai saņemtu informāciju par kārtību, kādā tiek piešķirts un nodrošināts senioru dienas centra pakalpojums, jāvēršas Kuldīgas novada sociālajā dienestā, Dzirnavu ielā – 9. Informāciju var saņemt arī zvanot sociālā dienesta sociālajām darbiniecēm pa tālruņiem 27020746 (Ieva Rancāne) vai 27020734 (Inese Jaunzeme).

Informāciju par pakalpojuma nodrošināšanu bez sociālā dienesta starpniecības varat saņemt, zvanot pa tālruni: 25691384 (Latvijas Samariešu apvienības Kurzemes nodaļas vadītāja Lolita Grīnvalde).

    

Dienas kārtība

9:00 - 10:00 ierašānas Dienas centrā

10:00 - 10:30 rīta tēja

10:30 - 11:00 vingrošana

11:00 - 12:00 nodarbības

12:00 - 13:00 pusdienas

13:00 - 14:00 atpūta

14:00 - 16:00 prāta spēles

16:00 - 17:00 došanās mājās

Dienas aprūpes centrs Mazsalacā

Dienas aprūpes centrs Mazsalacā  Parka ielā 31 ir viens no atbalsta centra “Laiva” pakalpojumiem, ko vienlaikus var apmeklēt 11 cilvēki. 

Dienas aprūpes centrs Rūjienā

Dienas aprūpes centrs Rūjienā  Valdemāra ielā 26 ir viens no atbalsta centra “Laiva” pakalpojumiem.

Dienas aprūpes centrs pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem Valmierā

Dienas aprūpes centrs pilngadīgām personām ar garīga rakstura traucējumiem Valmierā ir viens no sociālajiem pakalpojumiem 2024. gada 2. janvārī atklātajā daudzfunkcionālajā centrā "Solis" Rīgas ielā 53A. Centra personāls atbilstoši cilvēka spējām sniedz atbalstu pamatprasmju uzturēšanai un attīstīšanai, kā arī nodrošinās sociālo aprūpi. Tāpat centrā ir specializēto darbnīcu pakalpojums, lai palīdzētu apgūt dažādas darba iemaņas, piemēram, kokapstrādes un šūšanas amatu apguvei. Lai nodrošinātu to darbību, iegādātas dažādas šūšanas un izšūšanas mašīnas, galda aušanas stelles, galdniecības instrumenti un darbagaldi. Centrs nodrošina iespēju saņemt pakalpojumu 40 personām. 

Dienas aprūpes centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem Valmierā

Dienas aprūpes centrs bērniem ar funkcionāliem traucējumiem ir viens no sociālajiem pakalpojumiem 2024. gada 2. janvārī atklātajā daudzfunkcionālajā centrā "Solis" Rīgas ielā 53A. Centrs sniedz iespēju attīstīt prasmes un pavadīt brīvo laiku atbilstoši bērna spējām, saņemt speciālistu atbalstu un sociālos pakalpojumus,kas ilgtermiņā vbar uzlabot bērna funkcionālās spējas. Tāpat centrā piejams arī sociālās rehabilitācijas pakalpojums bērniem ar funkcionāliem traucējumiem. Centrs var nodrošināt pakalpojumu 20 bērniem.

Sociālās līdzdalības projekti

Esi mums draugos