Uzsākam labdarības projektu “Sapņu pavadonis” – nedziedināmi slimu cilvēku pēdējo vēlmju īstenošanai

Piektdien, 10. novembrī biedrība “Latvijas Samariešu apvienība” atklāja labdarības projektu “Sapņu pavadonis”, kas ar ziedotāju atbalstu palīdzēs piepildīt nedziedināmi slimu cilvēku vēlmes viņu mūža izskaņā. Citviet to pazīst kā “Wish ambulance” vai “Wunschewagen”, un tagad ar Vācijas Samariešu apvienības atbalstu, pārņemot labāko pasaules pieredzi, projekts tiks īstenots arī Latvijā.

"Sapņu pavadonis" ir labdarības projekts, kuru īsteno apmācīti brīvprātīgie, radot prieku cilvēkiem ar ierobežotu dzīvildzi – paliatīvu vai hospisa diagnozi. Tie ir mūsu līdzcilvēki, kuru kustības ir ierobežotas un kuriem nepieciešama pastāvīga aprūpe. Tāpēc Sapņu pavadonis ir īpaši pielāgots un aprīkots auto, lai brauciens būtu drošs un ērts. Katrā braucienā cilvēku pavada divi brīvprātīgie, vienam ir medicīniskā kvalifikācija.

“Nodrošinot aprūpes pakalpojumus, mūsu aprūpētāji ne vien palīdz pašaprūpē, bet sniedz arī emocionālu atbalstu . Esam klāt gan ikdienā, gan dzīves izskaņā, tādējādi zinām šo cilvēku lielākās bažas, sāpes un nepiepildītos sapņus. Visbiežāk tā ir vēlme vēl reizi pabūt pie jūras, redzēt Siguldu rudenī, apciemot sen nesatiktu tuvinieku vai aizbraukt līdz bērnības mājām. Un visbiežāk to īstenot neļauj cilvēcīga atbalsta un palīglīdzekļu trūkums, kā arī līdzīgi šķēršļi. Tāpēc jau labu laiku lolojām ieceri par Sapņu pavadoni. Kopā mēs varam palīdzēt piedzīvot daudzus sapņus, “ sacīja Latvijas Samariešu apvienības vadītājs Andris Bērziņš.

Atklāšanas pasākumā piedalījās un atzinību par labdarības iniciatīvu izteica Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Reinis Uzulnieks, vēlot, lai visiem paliatīvās aprūpes pacientiem ir iespēja piepildīt savas pēdējās vēlēšanās.

Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis akcentēja, ka mēs kā sabiedrība augam un arvien vairāk domājam par to, kas ir cieņpilnas vecumdienas un cieņpilna aiziešana no dzīves: “Ir prieks, ka gan valsts institūcijas, gan iesaistītās organizācijas, gan sabiedrība kopumā esam gatavi sniegt palīdzību cilvēkiem un viņu tuviniekiem emocionāli un fiziski smagā dzīves posmā.”

Līdzīgās domās ir arī Rīgas domes Sociālo jautājumu komitejas priekšsēdētājs Juris Radzēvičs:

“Sociālā palīdzība, sociālie pakalpojumi ir viena no galvenajām pašvaldības funkcijām. Vienlaikus šādas privātas iniciatīvas ir ļoti svarīgas, jo ar publiskajiem līdzekļiem nav iespējams nosegt visu nepieciešamo. Šis projekts atspoguļo arī kopējo sabiedrības attieksmi. Mēs esam gatavi ziedot ne tikai naudu, bet arī savu laiku, emocijas, savu empātiju. Mēs izturamies pret šiem jautājumiem citādāk, nekā tas bija pirms 20 gadiem, 30 gadiem.”

Atklāšanas pasākumā klāt bija arī Rīgas Stradiņa universitātes prorektors Guntis Bahs un studējošo pašpārvaldes vadītāja, topošā ārste, Luīze Monta Remese, apliecinot gatavību iesaistīties projekta īstenošanā – palīdzot piesaistīt brīvprātīgos ar nepieciešamo kvalifikāciju medicīnā.

Pieteikt sapni var pats cilvēks vai viņa tuvinieks, sazinoties ar projekta vadītāju. Piesakoties, būs īsi jāapraksta sapnis, kā arī jānorāda informācija par cilvēka veselības stāvokli u.c. brauciena plānošanai un drošai norisei.

Projekts ir pilnībā finansēts no ziedojumiem, un pirmais projekta ziedotājs bija Vācijas Samariešu apvienība, ziedojot vienu no saviem Wunschewagen jeb speciāli aprīkotajiem auto, kas nu ir tapis par Sapņu pavadoni.

Sapņu pavadonis tika svinīgi atklāts, saņemot auto atslēgas no Vācijas Samariešu apvienības pārstāvja Gerda Prufera (Gerd Prufer): “Kad piedalos sapņu braucienos Hambugā, tad ikreiz pie sevis saku paldies Nīderlandes kolēģiem, kas bija pirmie Eiropā, īstenojot šādu labdarības iniciatīvu. Esmu redzējis ļoti daudz smaidus un pateicīgas acis un novēlu arī jums Latvijā – lai katrs brauciens iedvesmo arvien vairāk cilvēku palīdzēt radīt priecīgākas mūža nogales pēc iespējas vairāk līdzcilvēkiem.”

Ziedot un palīdzēt piedzīvot sapni mūža izskaņā iespējams Latvijas Samariešu apvienības mājas lapā www.samariesi.lv/ziedot

Savukārt, ja ir B kategorijas autovadītāja apliecība un/vai medicīnas māsas, ārsta palīga vai cita medicīniskā kvalifikācija, kā arī vēlme palīdzēt cilvēkiem – aicinām pievienoties Sapņu pavadoņa komandai.

Projekta  video pieejams šeit

Jaunumi

Sociālās līdzdalības projekti

Esi mums draugos