Samariešu Rīgas grupu dzīvoklim aprit 20 gadi

12. jūlijā svinējām grupu dzīvokļa “Dzērves” divdesmito dzimšanas dienu, pulcējot iemītniekus, sociālos darbiniekus un viesus. Tas ir lielākais grupu dzīvoklis Latvijā, dodot pajumti un iespēju kļūt patstāvīgākiem 29 cilvēkiem ar dažādiem garīga rakstura traucējumiem.

LSA vadītājs Andris Bērziņš izveda visus klātesošos pa atmiņu taku, atceroties pirmsākumus. Ideja par šādu dzīvokli, pakalpojumu radās 2003. gada jūnijā, un to īstenoja Rīgas pašvaldība. Pirmā grupu dzīvokļa vadītāja bija Ilze Ragozina, kura šobrīd ir samariešu sociālas aprūpes centra vadītāja. 2004. gada jūlijā pakalpojumu pārņēma samarieši – toreiz vēl ar vārdu “Rīgas Samariešu apvienība”. Sākotnēji grupu dzīvoklī pajumti rada jaunieši no bērnu namiem, taču gadu gaitā, iemītnieku sastāvs ir mainījies – tie ir cilvēki no visdažādākajiem dzīvesstāstiem – gan jaunieši, gan vidējās paaudzes, gan pensijas vecuma cilvēki.

Ilze Ragozina bija kopā ar svinību dalībniekiem arī šodien, daloties priekā par attīstību šo divu gadu desmitu laikā un vēlot veiksmīgu pastāvēšanu arī turpmāk.

Tagadējā vadītāja Irita Merca sirsnīgi sveica un pateicās visai savai komandai, kas ar lielu atbildību un rūpēm atbalsta iemītnieku centienus iekļauties sabiedrībā. Tas ir darbs, kas prasa lielas pūles, bet sniedz lielu gandarījumu. Cilvēki ar traumatisku pieredzi ātri pieķeras sociālajiem darbiniekiem, kas kļūst pa viņu tuvākajiem cilvēkiem.

Runājot par gandarījumu, brīnišķīgā sociālā darbiniece Irēna pasniedza dāvaniņas iemītniekiem Līgai – par 1. vietu Latvijas čempionātā parariteņbraukšanā un brīvprātīgo darbu sociālās aprūpes centrā, lasot priekšā gulošiem cilvēkiem; un Tomam – par teicamām sekmēm mācībās. Kopā ar Tomu viņa arī nolasīja mīļu apsveikumu Iritai, novērtējot grupu dzīvokļa vadību.

Tāpat bija kopīgas dziesmas un priekšnesumi, un, protams, arī svinību galds.

Daudz baltu dieniņu!

--

Kas ir grupu dzīvoklis?

  • vieta, kur cilvēki ar garīga rakstura traucējumiem un 2. grupas invaliditāti dzīvo un apgūst patstāvīgai dzīvei nepieciešamās prasmes un iemaņas. Grupu dzīvokļa darbinieki palīdz iegūt informāciju par saistošo likumdošanu un iespējām uzlabot savu situāciju sabiedrībā, palīdz saredzēt pilnvērtīgas brīvā laika pavadīšana iespējas un meklēt risinājumus nodarbinātības jautājumos, tādējādi veicinot Grupu dzīvokļa iemītnieku iekļaušanos sabiedrībā.

Kā cilvēki nonāk grupu dzīvoklī?

  • No bērnu namiem
  • Cilvēki ar traumatisku pieredzi bērnībā
  • No sociālās aprūpes centriem
  • No mājas vides
  • Pensijas vecuma cilvēki, kas slimības pavēni nav spējuši tikt galā ar sadzīves jautājumiem un zaudējuši dzīvesvietu

Vietu grupu dzīvoklī nozīmē sociālais dienests – nepieciešams nosūtījums. Psihiskās saslimšanas un garīga rakstura traucējumi ir ļoti dažādi – atšķirīgas spējas, intelekts, tāpēc notiek individuāls darbs ar katru klientu.

Ko nodrošina grupu dzīvoklis?

  • Drošu dzīvesvietu, vidi. Daudzos gadījumos cilvēkiem pirms tam bijusi traumatiska pieredze – vardarbība, atstumtība.
  • Diennakts uzraudzību
  • Atbalstu visa veida socializācijai
  • Izglītošana – dažādi semināri, kulinārijas meistarklases, iepirkšanās prasmju apgūšana
  • Patstāvības trenēšanu – higiēna, virtuves prasmes, specializēto darbnīcu un dienas centru apmeklēšana
Jaunumi

Sociālās līdzdalības projekti

Esi mums draugos