LSA piedalās Samaritan International forumā Ķelnē

No 23. līdz 25. maijam Ķelnē norisinājās  11. Starptautiskais Samariešu forums, iezīmējot arī 30. gadadienu kopš starptautiskā tīkla Samaritan International dibināšanas. Kopā ar kolēģiem no 14 valstīm dalījāmies pieredzē un labajā praksē, ieviešot jaunus sociālos pakalpojumus, attīstot sociālo sistēmu kopumā, īstenojot brīvprātīgo aktivitātes, kā arī starptautiskus projektus un – organizējot palīdzību Ukrainai.

Forums notiek Eiropai svarīgā laikā, kad palikušas tikai divas nedēļas līdz Eiroparlamenta vēlēšanām, kam būs ietekme ne tikai ES iekšienē, bet arī ārpus savienības. Tāpēc plenārsēdes un atklāšanas uzrunu fokusā bija Eiropas nākotne gan drošības, gan sociālās noturības jomās. Dalībniekus uzrunāja Samaritan International prezidents Knuts Flekenšteins (Knut Fleckenstein), Eiroparlamenta viceprezidente un Vācijas Samariešu apvienības (ASB Germany) prezidente Katarina Barlija (Katarina Barley), LSA vadītājs Andris Bērziņš un goda viesis – Kijivas vicemēre Marina Khonda (Maryna Khonda).

Par sociāli spēcīgāku Eiropu

Daudzas ES darbības diemžēl ir vērstas uz sociālo problēmu seku novēršanu, nevis cēloņu izzināšanu un to negatīvās ietekmes mazināšanu. Aktuālās sociālās problēmas mūsu reģionā šobrīd – palielinās bērnu skaits, kuri neapmeklē skolu; palielinās atšķirība starp sieviešu un vīriešu atalgojumu; palielinās bezpajumtnieku skaits, cilvēki pazaudē savu dzīvesvietu. Sociāla sistēma pirmā saskaras ar grūtībām, taču tai arī pirmajai samazina finansējumu. Tāpēc ir svarīgi būt aktīviem visos līmeņos gan individuālā, gan organizācijas, gan pašvaldības, gan valsts. Izdarīt izvēli, lai Eiropa kļūst sociāli spēcīgāka un noturīgāka.

Kopā līdz uzvarai

Knuts Flekenšteins atcerējās Kijivas mēra Kļičko sacīto: “Karam sākoties, lielākā daļa organizāciju pameta Ukrainu, bet samarieši palika.” , izsakot lielu pateicību visai samariešu ģimenei. Liels gods bija dzirdēt Khondas kundzes īpašo paldies Latvijas samariešiem, un tikpat liels lepnums par aizkustinošo Andra Bērziņa runu, akcentējot katras valsts centienus Ukrainas atbalstam un vienoto neatlaidību palīdzēt līdz uzvarai.

Tikai 9% Kijivas iedzīvotāju jūtos droši un stabili, pārējie dzīvo pastāvīgā stresā un trauksmē. Visu ukraiņu ikdienā cerība mijas ar bailēm. 100 tūkstoši kijiviešu ir devušies karot. Kijivas dome aktīvi strādā ar karavīru ģimenēm, sniedzot psiholoģisku atbalstu. Tāpat palīdz atgriezties ikdienas dzīvē karavīriem, kuri atgriežas pie savām ģimenēm. Ukrainas sociālās palīdzības joma ir pārslogota, taču finansējums problēmu risināšanai nepieaug. Tāpēc ārvalstu humānā palīdzība ir nozīmīgs atbalsts, lai palīdzētu karā cietušajiem. Pārtika ir viens no lielākajiem atbalsta virzieniem.

28 tūkstoši Kijivas iedzīvotāju ikdienā saņem palīdzību tieši no ārvalstu humānajām kravām, tajā skaitā arī no Latvijas

Hospisa aprūpe, darba integrācija, brīvprātīgais darbs

Foruma darba grupās (workshops) tika diskutēts par darbinieku migrāciju un trūkumu sociālajā jomā, darba integrāciju un iekļaujošas politikas jautājumiem, civilo aizsardzību un brīvprātīgā darba organizēšanas veidiem un iespējām, kā arī citām aktuālām tēmām.

LSA dalījās pieredzē divās darba grupās. Vadītājs Andris Bērziņš stāstīja par ceļu uz valsts apmaksātu hospisa pakalpojumu Latvijā, tostarp par samariešu sniegto hospisa aprūpes mājās pakalpojumu no šī gada janvāra. Savukārt sabiedrisko attiecību speciāliste Dagnija Kaklautiņa prezentēja BWISE projekta gaitu un šā brīža rezultātus. BWISE (Blueprint for Work Integration Social Enterprise) ir Erasmus+ projekts, kura ietvaros 13 ES dalībvalstis iztrādā vienotu darba integrācijas stratēģiju Eiropai, lai uzņēmumu vadītāju, atbalsta personu (mentoru) un darbinieku ar atbalsta vajadzībām prasmes atbilstu tam, ko viens no otra sagaida. Projekta rezultātā ir iztrādātas trīs apmācību programmas katrai no šīm mērķa grupām. Šobrīd LSA uzdevums ir licensēt šīs programmas, kuras būs pieejamas tirgū no nākamā gada.

Dienas centrs jauniešiem

Foruma rīkotāji bija noorganizējuši ekskursiju uz Vācijas samariešu Dienas centru jauniešiem. Vieta, kur jaunieši ar dažādu dzīves pieredzi, izaicinājumiem un mērķiem var pavadīt brīvo laiku un gūt atbalstu. Centrā bija apskatāma brīnišķīga mākslas instalācija ar dažādiem jauniešu stāstiem no plūdu skartajām teritorijām Vācijā 2021. gadā. Spaiņi un gumijas zābaki kā vienojoši simboli – kas bija katrās mājās. Uz katra no spaiņiem īss apraksts, savukārt pilnu stāstu iespējams noklausīties, izmantojot austiņas pie katra no tā.

Centra pagrabstāvā ir nelielas studijas ar modernu aprīkojumu. Jaunieši, kas vēlas attīstīt, piemēram, podkāstu prasmes, var pieteikties un bez maksas darboties šajās studijās.

Paldies foruma orgnizatoriem – liels prieks, gods un lepnums būt daļai no šīs spēcīgās samariešu ģimenes!

Jaunumi

Sociālās līdzdalības projekti

Esi mums draugos