Ceļā uz dažādības pieņemšanu – apmācību programma darba devējiem

2024. gada 22. un 23. oktobrī Noršēpingā, Zviedrijā, notika projekta "Stronger Together" partneru tikšanās, kurā piedalījās Valmieras Attīstības aģentūra, Latvijas Samariešu apvienība un Austrumgotlandes tautsaimniecības asociācija (Coompanion Östergötland Ekonomisk Förening). Galvenais mērķis bija izstrādāt pārrobežu darba devēju apmācības programmu, lai uzņēmumi varētu veidot iekļaujošākas darba vietas cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Uz tikšanos Noršēpingā no Latvijas devās arī trīs eksperti: Dace Veigure (Bitus Latvia), Gita Aizpure (4 vēji) un Ināra Korņeva (Apeirons). Viņi ar savām zināšanām un pieredzi sniedza nozīmīgu ieguldījumu apmācību programmas izstrādē, palīdzot attīstīt metodes, kas veicinās lielāku iekļaušanu darba vietās.

Pasākuma laikā projekta "Stronger Together" pārstāvji un eksperti piedalījās mācību ekskursijās, apmeklējot vairākus Zviedrijas sociālos uzņēmumus un izglītības iestādes. Viņi viesojās pie ReStaff Social Enterprise un Skäggbyrån Social Enterprise, kā arī Marieborgs folkhögskola tautskolā. Šo vizīšu laikā Valmieras Attīstības aģentūras komanda, Latvijas Samariešu apvienības pārstāve Inga Brente Mieze un pārējie eksperti iepazinās ar skolas programmām, kas ir īpaši piemērotas pilngadīgiem cilvēkiem ar īpašām vajadzībām.

Tikšanās ar vietējās pašvaldības pārstāvjiem deva projekta partneriem praktisku ieskatu Zviedrijas sociālā atbalsta modeļos, kas ir orientēti uz personu ar neiropsihiskiem un citiem funkcionāliem traucējumiem atbalstu. Šīs pieredzes un zināšanas veicinās pārrobežu darba devēju apmācības programmas izstrādi, lai palīdzētu Latvijas uzņēmumiem veidot iekļaujošākas darba vietas.

Projekta pirmajā posmā veidotā apmācību programma darba devējiem būs būtisks rīks, lai veicinātu iekļaujošu darba vidi cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Šī programma sniegs padziļinātu izpratni par iekļaušanas principiem, piedāvājot gan praktiskas vadlīnijas integrācijai, gan palīdzot kliedēt mītus un stereotipus par cilvēku ar īpašām vajadzībām spējām un potenciālu.

Apmācību materiāli ietvers plašu tēmu loku, sākot no praktiskiem risinājumiem, kā iekļaut un atbalstīt cilvēkus ar īpašām vajadzībām uzņēmumā, līdz ieteikumiem par kolektīva saliedēšanu un darbinieku savstarpējas sapratnes veicināšanu. Šo materiālu mērķis ir palīdzēt darba devējiem veidot vidi, kurā cilvēki ar īpašām vajadzībām var justies novērtēti un pilnvērtīgi iesaistīti darba kolektīvā.

Materiālu plānots izstrādāt tā, lai tas būtu gan praktisks, gan viegli pielietojams dažādās darba vidēs, tādējādi nodrošinot, ka tas ir efektīvs un pielāgojams dažādu uzņēmumu specifikai un kultūrai.

"Šis pārrobežu projekts ir vairāk nekā partnerība, tā ir apņemšanās veicināt iekļaujošu sabiedrību Baltijas jūras reģionā," sacīja projekta Stronger Together vadītāja Karlīne Jākabsone. "Mūsu pārrobežu sadarbība ļauj mums apvienot atziņas un pieredzi gan no Zviedrijas, gan Latvijas, lai radītu ilgtspējīgu apmācību programmu, kas sniegs darba devējiem iespēju labāk izprast un atbalstīt personas ar īpašām vajadzībām viņu uzņēmumos."

2025. gada maijā, izmantojot izstrādāto apmācību programmu, notiks pirmā cikla divu dienu praktiskas apmācības darba devējiem no Latvijas un Zviedrijas. 

Projekta Stronger Together mērķis, izstrādājot šo apmācību programmu, ir izveidot standartu iekļaujošai darbā pieņemšanas praksei, veicinot ilgtspējīgus nodarbinātības ceļus un atbalstošu vidi personām ar īpašām vajadzībām. Šī mācību programma būs pieejama darba devējiem Latvijā, Zviedrijā un visā Baltijas jūras reģionā, stiprinot iekļaujošas prakses plašā mērogā. Programmas mērķis ir veicināt nodarbinātību Eiropā, kurā daudzveidība un iekļaušana kļūst par normu katrā darba vietā. Šāda starpvalstu pieeja ļaus darba devējiem apmainīties ar pieredzi un pārņemt labākās prakses, vienlaikus veidojot kopīgu izpratni par iekļaušanu.

Projekta partneru Valmieras Attīstības aģentūras, Latvijas Samariešu apvienības un Austrumgotlandes tautsaimniecības asociācijas un Latvijas ekspertu tikšanās Noršēpingā

 

Projekts “Stronger Together” tiks īstenots līdz 2027. gada aprīlim Interreg Centrālās Baltijas jūras reģiona pārrobežu sadarbības programmas 2021.-2027. gadam ietvaros, apakšprogrammā “Uzlabotas nodarbinātības iespējas darba tirgū”. Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.

 
Jaunumi

Sociālās līdzdalības projekti

Esi mums draugos