Unikālajam mobilās aprūpes kompleksam – 10 gadi

Pirms 10 gadiem Skrundā tika atklāts Latvijas Samariešu apvienības izveidots, inovatīvs mobilās aprūpes komplekss, kurā ir viss nepieciešamais cilvēka aprūpei viņa dzīvesvietā. Atzīmējot apaļo jubileju, 14. martā notika svinīga sapulcēšanās pie Skrundas Kultūras nama – vietā, kur viss sākās, lai pēc iespējas vairāk Latvijas senioru būtu iespēja palikt un novecot savās mājās. Desmitgadē paveikto atcerējās un piedzīvotajā dalījās idejas autori, atbalstītāji un īstenotāji, sociālo dienestu pārstāvji, kā arī goda viesi – seniores, kuras pakalpojumu saņem kopš pašiem pirmsākumiem.

Vēl pirms 2014. gada tā bija samariešu vadītāja Andra Bērziņa vīzija, kam sekoja nodomu protokols, pārtopot ambiciozā projektā, un vēlāk – ilgtspējīgā sociālajā pakalpojumā. Pateicoties attīstības finanšu institūcijas Altum sociālās uzņēmējdarbības atbalsta programmai, kā arī sadarbībai ar Latvijas uzņēmumu Race Transport Solutions, tika izstrādāta un uzbūvēta aprūpes automašīna ar visu nepieciešamo infrastruktūru pilnvērtīga sociālās aprūpes pakalpojuma nodrošināšanai – ar dušu, veļasmašīnu, ledusskapi, kā arī specializētu aprīkojumu pēdu sakopšanai un matu nogriešanai. Šobrīd samariešu rīcībā ir 7 šādi mobilās aprūpes kompleksi uz riteņiem.

Atklājot svinīgo pasākumu, samariešu Kurzemes un Zemgales sociālo pakalpojumu vadītāja Lolita Grīnvalde teica: “Arī toreiz goda statusā šeit bija novietots aprūpes auto jeb “lielā dušmašīna” kā mēs viņu mīļi dēvējam,  un tai blakus seši apņēmības pilni darbinieki. Mēs zinājām, ka uz mums tiek liktas lielas cerības, un mēs zinājām arī to, ka nepievilsim, un tas mums ir izdevies.”

Sākumā, Skrundas novadā, aprūpe mājās tika sniegta 40 cilvēkiem, ko veica 6 cilvēku komanda. Pamazām interesi par pakalpojumu sāka izrādīt arī citi novadi, un 2023. gada izskaņā Kurzemē aprūpēti bija jau 611 seniori, savukārt kopā Latvijas reģionos (ārpus Rīgas) šo pakalpojumu saņēma jau vairāk nekā 1500 cilvēki, aprūpes darbinieku skaitam pieaugot līdz 180.

10 gadu laikā samariešu mobilās aprūpes kompleksi nobraukuši teju 800 000km. Līdzībās runājot, ir nobraukts 20 reižu apkārt zemeslodei.

“Man ir liels prieks atgriezties šeit pēc 10 gadiem, jau daudz plašākā lokā, taču klātesot visiem, kas te bija arī toreiz. Ar lielu pārliecību un pietāti saku, ka jūsu darba ietekme ir daudz lielāka, kā, iespējams, jums pašiem šķiet. Pateicoties jūsu degsmei ne tikai šeit cilvēki var saņemt palīdzību mājās, bet sirmgalvju dzīve daudzās mājās visā Latvijā ir labāka, “ uzsvēra Latvijas Samariešu apvienības vadītājs, idejas autors Andris Bērziņš.

Mobilo kompleksu un pašu aprūpes pakalpojumu attīstīt palīdzēja Viesturs Kleinbergs, kurš ilgus gadus bija dienesta “Samariešu atbalsts mājās” vadītājs. Viņš atcerējās, savas pirmās divas darba nedēļas, kuras pavadīja kabinetā, kas tieši tik liels, kā šī auto “kulba”, mēģinot tajā “ielikt” visu projektā iecerēto: “Jāsaka godīgi, ka šo to izsvītroju, piemēram, dīvānu. Tāpat arī darījām visu, lai komplekss atbilstu B kategorijas vadītāja apliecībai, jo apzinājāmies, ka nevarēsim atrast gana daudz aprūpētājus ar C vai D kategoriju.”

Kopā ar Viesturu ilgus gadus pakalpojumu attīstīja arī Inga Liepa-Meiere. Arī viņa bija kopā ar mums: “Ir sēkliņas, kuras iznīkst, nedodot augļus, bet šeit, Skrundas zemē ieliktā sēkliņa, ir izaugusi par lielu, nopietnu pakalpojumu kopumu, Un tas nav nejauši, bet pateicoties lieliskam komandas darbam.”

Īpaša loma, pakalpojumu attīstot un paplašinot, bijusi toreizējai Skrundas domes priekšsēdētājai Nellijai Kleinbergai. Viņa redzēja nepieciešamību pēc šāda pakalpojuma, saskatīja potenciālu un noticēja samariešu spēkiem: “Pats sākums bija jau 2011. gadā, kad  vajadzēja parakstīt nodomu protokolu jeb atbalstu šai iecerei, un es to darīju bez šaubu ēnas. Esam pārliecinājušies par drošības sajūtu, cilvēcisko attieksmi un palīdzīgu roku ikdienas solī, ko sniedz samarieši šī pakalpojuma ietvaros. Es novēlu turpināt augt, izvirzīt un sasniegt jaunus mērķus.”

Tāpat zīmīgus vārdus teica arī tā laika Skrundas Sociālā dienesta vadītāja Anda Vītola: “Viena no panākumu atslēgām ir tajā, ka tā nebija tikai mirkļa iegriba vai “kārtējais projekts”, bet gan mērķis attīstīt ilgtspējīgu sociālu pakalpojumu. Es vēl aizvien parakstu nosūtījumus šim pakalpojumam, un priecājos par sadarbību.”

Taču vislielākais gandarījums ir senioru patiesie pateicības vārdi, kurus ikdienu saņem aprūpētāji. Darbs mēdz būt emocionāli smags, un sirmgalvju novērtējums sniedz lielu pievienoto vērtību. Cildas un Ausmas kundzes bija pasākuma goda viešņas. Abas ir vientuļas seniores un teica sirsnīgus paldies vārdus par palīdzību visu 10 gadu laikā.

“Tas ir ļoti, ļoti nepieciešams pakalpojums. La arī grūts, bet pateicīgs darbs, jo ir iespēja dot un saņemt pretī mīlestību, un pozitīvas emocijas. Vienalga, cik noguris esi, bet atgriezeniskā saite ir neaprakstāma, ” atzīmē viena no pirmajām samariešu aprūpētājām Kurzemē – Guna Grundmane.

Sakot paldies visiem, kas ticēja un atbalstīja, Lolita Grīnvalde dāvināja simboliskas “rociņas”, kas ar mīlestību gatavotas Dzeldas specializētajās darbnīcās: “Ar roku mēs varam samīļot, ar roku mēs varam pabarot, ar roku mēs varam norādīt ceļu un ar roku mēs varam parakstīt vissvarīgākos dokumentus.”

Jaunumi

Sociālās līdzdalības projekti

Esi mums draugos