Veiksmīgi noritējusi B-WISE projekta noslēdzošā konference

Četru gadu darbs pietuvojies finiša taisnei – klātesot Eiropas Komisijas un darba integrācijas uzņēmumu pārstāvjiem no vairākām valstīm, un, protams, visiem projekta partneriem, tikāmies Briselē, lai prezentētu rezultātus, dalītos novērojumos un atziņās, kā arī dotu un saņemtu “ceļamaizi” turpmākai darba integrācijas uzlabošanai, jo ar projekta noslēgšanos nekas nebeidzas.

“Jau pirms 6 gadiem mēs sākām domāt par šāda projekta nepieciešamību – lai atpazītu, pētītu un analizētu visu kas saistīts ar prasmēm darba integrācijas sekmēšanai. Nebija viegli, jo, piemēram, sertificēt kaut ko 13 dažādās valstīs nav vienkārši. Izglītības programmu sertificēšanas kārtība katrā valstī ir atšķirīga, tāpat ir dažādi juridiska rakstura ierobežojumi un citi izaicinājumi, ar kuriem saskārāmies, lai programmas atbilstu gan EU, gan nacionālajam standartam. Ir paveikts liels darbs, “ teica Patrizia Bussi, ENSIE

“Prasmes ir atslēga konkurētspējai. Augsta vai zema līmeņa prasmes – visiem būtu jābūt iespējai mācīties, attīstīties un strādāt. Prasmes – tas ir ceļš uz iekļaušanos sabiedrībā kopumā un arī darba tirgū. B-WISE projekts bija tas, kas sāka “kustību”, un tagad mums ir vēl citi projekti, lai turpinātu iesākto,” akcentēja Manuela Geleng, Eiropas Komisija

Pirmie divi B-WISE projekta gadi tika veltīti izpētei. Par darba integrācijas sociālo uzņēmumu (DISU) tiesisko regulējumu un uzņēmējdarbības formām, par DISU profiliem jeb veidiem, par valsts atbalstu DISU, par EU fondu nozīmi – visās Eiropas valstīs, ne tikai partneru.

“DISU sektors līdz šim nav padziļināti pētīts. Viens no būtiskiem B-WISE projekta rezultātiem ir objektīvs DISU sektora vērtējums. Tādējādi arī apmācību programma ir pierādījumos balstīta.” Danijel Baturina, Zagrebas Universitāte

Interesanti, ka pirmais pētījums par DISU sektoru Eiropā tika veikts 2002. gadā, taču ne visaptveroši. Tagad pēc 22 gadiem varam runāt par pētījumu, kas ietver visas Eiropas valstis.

Vairākās paneļdiskusijās piedalījās arī cilvēki ar atbalsta vajadzībām, daloties savā pieredzē, meklējot darbu un strādājot DISU. Tostarp arī Koen Van Eeckhout no Nīderlandes. Viņš daudzu darba gadu gaitā ir apguvis dažādas prasmes, tostarp vairākas valodas, un tikai tāpēc, ka viņam bija dota iespēja strādāt. Meklējot darbu uzreiz pēc skolas, to atrada ātri un bija arī pieņemts un novērtēts kolēģu vidū, taču konkrētā darba vieta bija tikai uz gadu. Pēc tam ne vienmēr gāja tik labi – gadījās arī, kad nedabūja darbu invaliditātes dēļ, kas ļoti sarūgtināja. Savukārt pašreizējā darba vietā jūtas patiesi laimīgs.

Atbalsta vajadzības ir arī jauniešiem bez darba pieredzes. Konferencē pieredzē dalījās arī DISU pārstāvji, arī ACT PrintLab, kas fokusējas tieši uz šo darba integrācijas mērķa grupu – jauniešiem bez darba pieredzes. Uzņēmuma pārstāve novērtēja iespēju piedalīties apmācību programmas pilotēšanā.

Taču lielākais lepnums mums, protams, ir par mūsu padarīto – Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācijas izpētes darbu un sniegto kompetenci diskusijās visa projekta laikā un mūsu pašu Mācību centra paveikto, pilotējot un iegūstot licences trīs apmācību programmām.

“Viens no būtiskiem ieguvumiem ir vienkopus pieejamie dati un uzticami materiāli, uz kuriem balstīties sarunās ar politikas veidotājiem un lēmumpieņēmējiem. Ir vienota izpratne par DISU daudzveidību – par dažādajām vajadzībām, iespējām un risinājumiem atbalstam.” Regita Zeiļa, Latvijas Sociālās uzņēmējdarbības asociācija.

Grant Agreement: 621509-EPP-1-2020-1-BE-EPPKA2-SSA-B

Jaunumi

Sociālās līdzdalības projekti

Esi mums draugos