“Inovatīva nodarbinātības prakse – darbinieks kā pakalpojums” – apmācību iespēja uzņēmējiem no Zviedrijas un Latvijas nolūkā pārvarēt aizspriedumus un veicināt iekļaušanu

|

Valmieras novads ir kļuvis par otro lielāko novadu Latvijā, izceļoties ar spēcīgām ražošanas tradīcijām, kuru aizsākumi meklējami jau 20. gadsimta vidū. Mūsdienās Valmieras novads ir Vidzemes biznesa centrs, kurā atrodas vairums reģiona lielāko uzņēmumu.

Vidēja izmēra uzņēmumi nereti ir pietiekami lieli, lai saskartos ar lieluzņēmumu izaicinājumiem, taču tiem nav tik plašu resursu, lai viegli pielāgotos mainīgajai videi.

Latvijas uzņēmējdarbības vide šobrīd piedzīvo nopietnu izaicinājumu – kvalificēta un uzticama darbaspēka trūkumu. Tā ir tendence, kas vērojama daudzās nozarēs – no ražošanas līdz pakalpojumu jomai. Viens no galvenajiem iemesliem ir darbspējīgo iedzīvotāju samazināšanās, emigrācija un jaunās paaudzes atšķirīgās darba gaidas. Papildus tam, daļa uzņēmēju saskaras arī ar zemu motivāciju uzņemties vienkāršus, fiziski prasīgus vai rutīnas darbus. Pie tam, konkurence par talantiem starp reģioniem un pat ar ārzemēm ir pieaugusi, kas vēl vairāk saasina situāciju.

Potenciālie risinājumi ietver darba procesu automatizāciju, elastīgākas nodarbinātības formas un plašāku mazāk pārstāvētu grupu iesaisti darba tirgū. Viena no šādām grupām ir cilvēki ar intelektuālās attīstības traucējumiem, kuri, ar piemērotu atbalstu, var kļūt par lojāliem un efektīviem darbiniekiem. Tomēr daudzi uzņēmēji vēl joprojām baidās no papildu administratīvajām prasībām, darba vietas pielāgošanas izmaksām un neskaidrībām par to, kā veiksmīgi integrēt šos darbiniekus komandā.

Uzņēmumos nepieciešamie darbi var būt gan sarežģīti, gan praktiski. Nereti uzņēmēji secina, ka tieši vienkāršāko uzdevumu veikšanai, piemēram, teritorijas uzkopšanai, ir visgrūtāk atrast darbaspēku.

Viena no veiksmīgas attīstības atslēgām ir inovatīvu pieeju izmantošana darbaspēka piesaistē un nodarbināšanā. Lai nodrošinātu ilgtspējīgu ekonomikas attīstību un mazinātu darbaspēka trūkumu, arvien svarīgāk kļūst iesaistīt darba tirgū līdz šim mazāk pārstāvētas sabiedrības grupas.

Iespējams, ir pienācis laiks uzdot jautājumu: Vai risinājums varētu būt tepat – iekļaujot darbaspēkā cilvēkus ar intelektuālās attīstības traucējumiem?

Mūsdienu sabiedrībā, kas strauji mainās un prasa spēju pielāgoties, ikvienam – atbilstoši savām spējām un prasmēm – vajadzētu būt iespējai kļūt par daļu no nodarbinātības vides. Cilvēki ar intelektuālās attīstības traucējumiem ir gatavi kļūt par nozīmīgu darbaspēka daļu, un šis ir īstais brīdis, lai sniegtu arī viņiem iespēju iekļauties darba tirgū.

Pārvarot aizspriedumus un ieguldot izglītojošās iniciatīvās, uzņēmēji var ne tikai atrisināt praktiskas problēmas darbaspēka nodrošināšanā, bet arī veicināt sociālo atbildību un vienlīdzību.

Valmieras Attīstības aģentūra aktīvi strādā pie uzņēmējdarbības vides attīstības, meklējot inovatīvus risinājumus un piedāvājot uzņēmējiem reālus atbalsta mehānismus ikdienas darbā. Stiprinot pieejamo atbalstu uzņēmējiem, tiek sekmēta arī Valmieras novada attīstība.

Jaunu risinājumu izstrāde un testēšana notiek arī projekta “Stronger Together” ietvaros. Apzinot darba tirgus vajadzības, šī gada 13. un 14. maijā tiks organizētas starptautiskas apmācības “Inovatīva nodarbinātības prakse – darbinieks kā pakalpojums” uzņēmējiem no Zviedrijas un Latvijas. Apmācību laikā dalībnieki iegūs zināšanas par cilvēkiem ar intelektuālās attīstības traucējumiem, uzzinās praktiskus risinājumus darba vietu pielāgošanai un iepazīs jaunu nodarbinātības modeli – pakalpojumu “Darbinieks kā pakalpojums”. Šis modelis var kļūt par efektīvu risinājumu darbaspēka trūkumam uzņēmumos, nodrošinot procesu nepārtrauktību un jaunas iespējas darba devējiem.

Lai pieteiktos apmācībām, aizpildiet reģistrācijas formu: Pieteikšanās saite

Projekts STRONGER TOGETHER tiek īstenots Interreg Central Baltic programmas 2021-2027 ietvaros, projekts līdzfinansēts no Eiropas Savienības.

Plašāk:

Karlīne Jākabsone, sociālās uzņēmējdarbības projektu vadītāja

Valmieras Attīstības aģentūra

karline.jakabsone@valmierasnovads.lv

atpakaļ pie jaunumiem

Līdzīgi raksti